انواع درمان های ارتودنسی
28 آذر 1395
Show all

نگهدارنده (ریتینر) ارتودنسی – Retainers

ریتینر وسیله ای است که بعد از درمان ارتودنسی با براکت ها استفاده می شود و نتیجه درمان ارتودنسی را حفظ می کند تا این نتایج به یک ثبات برسد و نتیجه درمان ثابت بماند.هنگامی که براکت های خود را خارج می کنید ،شما و ارتودنتیست شما می خواهد سلامتی و زیبایی لبخند شما را حفظ کند.ارتودنتیست اغلب پس از حذف براکت ها تشخیص می دهد که بهترین راه برای حفظ سلامتی و لبخند زیبا قرار دادن ریتینر است. تا وقتی که استفاده از ریتینر ساده و امکانپذیر باشد این وسیله بسیار پیچیده و قوی است.ریتینر در حقیقت بخش مهمی از درمان ارتودنسی شماست.ریتینر برای نگه داشتن دندانهای شما در موقعیت پس از درمان بعد از حذف براکت ها طراحی می شود.یک کلید اساسی برای حفظ موقعیت درمان ارتودنسی  استفاده از ریتینری است که نحوه استفاده از آن به شما آموزش داده شده است.

به طور کلی سه مدل نگهدارنده  بعد از ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد:

  1. نگهدارنده ثابت: پشت دندانها چسبانده می شود.
  2. نگهدارنده پلاک متحرک: در قالب پلاک هایی آکریلی که روی دندانهای بالا و پایین قرار می گیرند.
  3. نگهدارنده اِسیکس (Essix) : این نگهدارنده نیز متحرک بوده و روی دندانها را کامل می پوشاند و شفاف است.

ریتینر ثابت:

ریتینر ثابت سیم نازک غیر فعالی است که به پشت (سطح زبانی) ثنایاها چسبانده می شود. بیمار نمی تواند نگهدارنده ثابت را بردارد. این ریتینر ها به صورت اختصاصی هر بیمار فرم داده می شوند تا به خوبی دندانها را در موقعیت خود نگه دارند. بعد از چند روز شما اساسا” فراموش می کنید که این سیم ها داخل دهانتان هستند. نگهدارنده های ثابت در قیاس نگهدارنده های متحرک ضمن کنترل دقیقتر موقعیت دندانها، به لحاظ اقتصادی نیز در دراز مدت مقرون به صرفه تر هستند. اگرچه به طور معمول دست کم تا گذشت یکسال از زمان کشیدن دندانهای عقل ، ریتینر ثابت مورد نیاز است ولی توصیه می گردد تا پایان عمر باقی بمانند. تا وقتی که بهداشت ریتینرها به درستی رعایت گردد، شما می توانید آنها را داخل دهان نگهدارید.
هیچ اطمینانی وجود ندارد که دندانهای شما با خارج نمودن فیکس ریتینر مرتب بمانند. اگر هم تصمیم به درآوردن ریتینر ثابت گرفتید میی بایست دست کم از ریتینر شفاف ، شب ها استفاده نمایید. دندانها در طول زندگی ما جابجا می شوند و ریتنشن یک مقوله دراز مدت است. ریتینرهای ثابت ممکن است به دلیل سختی رعایت بهداشت سبب جلب جرم و التهاب لثه گردند. بیماران می بایست همانند براکت های ارتودنسی از نخ دندان ارتودنسی جهت تمیز کردن بین دندانها و ریتینر استفاده کنند.

نگهدارنده ثابت می تواند بشکند یا دچار اعوجاج گردد، در صورتیکه با دندانهای جلویی غذاهای سفت گاز گرفته شود. از این رو در خوردن مواردی نظیر تکه های یخ، میوه های هسته دار، نان خشک، آب نبات های سخت و … مراقب باشید و از گاز گرفتن هر خوراکی از قبیل خیار، سیب، ساندویچ و … با دندانهای جلو بپرهیزید.

ریتینر متحرک ارتودنسی

1نگهدارنده های متحرک ارتودنسی با قالبگیری از دهان بیمار به طور اختصاصی ساخته می شوند. این ریتینرها بر دو قسم هستند: ریتینرهای هالی ارتودنسی و ریتینرهای شفاف ارتودنسی

نگهدارنده های متحرک با قالبگیری از بیمار به صورت اختصاصی از مواد پلاستیکی و گاهی همراه اجزاء فلزی در لابراتوار ساخته می شوند. نگهدارنده های متحرک خود بر دو دسته هستند: ریتینر هالی – ریتینر شفاف اِسیکس

hali

ریتینر هالی

ریتینرهای هالی از وایرهای فلزی و مواد آکریلی محکم ساخته شده و به گونه ای طراحی می گردند تا دندانهای شما را در محل نگه دارند. این ریتینر یک وایر کمانی شکل (کمان هالی یا کمان لبی) همراه با دو لوپ U شکل برای تنظیم دارد. قوسی از جنس آکریل که روی کام (سقف دهان) را می پوشاند این وایر ها را کنار هم نگه می دارد. مزیت این نگهدارنده این است که وایرهای فلزی می توانند به منظور تنظیم نهایی و اعمال حرکات جزئی به دندانها در صورت نیاز فعال گردند. آکریل دستگاه نیز می تواند به رنگ ها و الگوهای گوناگونی بنا به خواست بیمار ارائه شود.

wraparoundمدل خاصی از ریتینر هالی با عنوان ریتینر هالی راپ راوند Wraparound hawley retainer وجود دارد که در آن یک وایر کمانی بلندتر از هالی، دندانهای عقبی یک سمت را به سمت دیگر وصل می کند. در این نگهدارنده هیچ وایری از روی سطح جونده دندانها عبور نمی کند. بنابر این به آسانی اجازه می دهد که دندانها بعد از درمان در هم جفت شوند. گاهی یک وایر در ناحیه دندانهای پرمولر (آسیای کوچک) به منظور ساپورت عمودی قرار داده می شود.
بیشترین کاربرد ریتینر هالی راپ راوند، کیس هایی است که در آنهاا برای ارتودنسی دندان آسیای کوچک (پرمولر) کشیده شده است.

 

ریتینر شفاف ( اٍسیکس )

essixنوع دیگری از نگهدارنده های متحرک، ریتینر شفاف ( اٍسیکس ) می باشد که از مواد پلاستیکی شفاف ساخته می شود. این ریتینر روی تمامی دندانها یا دندانهای نیش تا نیش می نشیند. نگهدارنده های شفاف شبیه پلاک های سیستم اینویزیلاین هستند، هر چند دومی نگهدارنده تلقی نمی شوند. ریتینرهای اِسیکس در صورت استفاده ۲۴ ساعته اجازه تماس دندانهای بالا و پایین را نمی دهند زیرا پلاستیک روی سطوح جونده دندانها را می پوشاند. برخی ارتودنتیست ها معتقدند، برای اینکه دندانهای بالا و پایین در هم چفت شوند لازم است سطوح جونده دندانها با هم در تماس باشند.

تفاوت های ریتینر هالی و ریتینر شفافcompare

  • ریتینرهای شفاف در قیاس ریتینرهای هالی مقرون به صرفه ترهستند
  • ریتینرهای شفاف راحت تر روی دندانها می نشینند.
  • هنگامی که نگهدارنده هالی داخل دهان است، سیمی فلزی به چشم می خورد حال آنکه ریتینرهای شفاف چندان معلوم نیستند.
  • نگهدارنده های شفاف بیشتر مستعد شکستن زودهنگام و آسیب هستند (بالاخص در بیمارانی که دندان قروچه دارند).
  • ریتینرهای شفاف تنها برای حفظ موقعیت دندانها مورد استفاده قرار می گیرند در حالیکه ریتینرهای هالی را می توان جهت برخی حرکات جزئی فعال نمود.

ملاحظات لازم جهت نگهدارنده های متحرک

نگهدارنده های متحرک می بایست ۲۴ ساعت شبانه روز (حتی موقع خواب) استفاده شوند مگر آنکه متخصص ارتودنسی مدت زمان کمتری را توصیه کند، البته هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و شنا کردن می توانید ریتینرهای خود را درآورید. بسیاری از ریتینرهای متحرک همراه یک جعبه نگهدارنده برای محافظت به بیمار ارائه می شوند. زمانی که ریتینرها داخل دهان شما نیستند باید حتما داخل جعبه و دور از دسترس بچه ها نگه داشته شود.

boxریتینرها می بایست روزی یکبار با حوصله توسط مسواک جداگانه و بدون خمیر دندان تمیز گردد. از آب گرم و نه داغ استفاده نمایید. مسواک زدن ریتینرها سبب زدودن پلاک های میکروبی و بوی بد آنها می گردد. جهت تازه شدن طعم ریتینر، آن را با دهانشویه به خوبی بشویید (اما داخل دهانشویه غوطه ور نکنید) و سپس به طور کامل آب بکشید. غوطه ور نمودن بیش از اندازه دستگاهها داخل دهانشویه ممکن است باعث شکننده شدن آنها شود.

cleanطی روزهای نخست استفاده از نگهدارنده، بسیاری از بیماران احساس جمع شدن بزاق در دهان خود می کنند. این حالت طبیعی بوده و ناشی از حضور یک جسم خارجی جدید داخل دهان و تحریک ترشح غدد بزاقی است.

effects1صحبت کردن تا مدتی بعد از دریافت ریتینر مشکل می باشد، اما این سختی در صحبت کردن به تدریج با عادت کردن بیمار برطرف می گردد. از بازی کردن با دستگاه خود توسط زبان بپرهیزید. این کار می تواند سبب آسیب به دندانها یا شکستن دستگاه گردد.

دستگاه جدید بخصوص بعد از تنظیم اولیه ممکن است باعث درد مختصر دندانها برای یکی دو روز اول شود که طبیعی بوده و خودبخود برطرف می گردد. اگر درد دندانی بیش از یکی دو روز ادامه یافت و یا نواحی زخمی روی لثه های خود می بینید بدون آنکه خود اقدام به دستکاری دستگاه نمایید به دکتر مراجعه نمایید.

effects2تا زمانی که ریتینرها به راحتی می نشینند، دندانها با ثبات می مانند. هر زمانی دندانها حرکت کردند، ریتینرها محکم می شوند. این سیگنالی مبنی بر عدم استفاده مرتب از ریتینر است. در این صورت نیز در اولین فرصت با مطب قرار ملاقاتی فوری جهت حل مشکل دستگاه تنظیم نمایید.

صرفنظر از توصیه دوستان! هیچ روزی را نمی توانید بدون استفاده از ریتینرهایتان بگذرانید. همیشه ریتینرهای خود را در هر جلسه به همراه بیاورید.

9عدم استفاده صحیح از ریتینرها مطابق دستور متخصص ارتودنسی به ریلپس(برگشت مشکلات ارتودنسی) منجر می شود. هرگونه هزینه ای بابت درمان مجدد ارتودنسی در آینده به عهده خود بیمار خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *