ابزارهای کمکی در ارتودنسی – الاستیک و هدگیر
28 آذر 1395
روش‌های جدید
29 آذر 1395
Show all

پوسیدگی دندانها و التهاب لثه عوارض شایعی در خلال درمان ارتودنسی هستند که بسیاری از بیماران ارتودنسی را درگیر می کنند. براکت ها و هرگونه دستگاه ارتودنسی 66در دهان می تواند در صورت عدم رعایت بهداشت محل تجمع پلاک میکروبی شده ، باعث پوسیدگی دندانی و مشکلات لثه ای گردد .

به یاد داشته باشید وضعیت دندانها و لثه بیانگر میزان همکاری بیمار در زمینه رعایت بهداشت دهان است .

اگر در حین درمان ارتودنسی بیمار بهداشت دهان مناسبی نداشته باشد  امکان بروز لکه های سفید رنگ ، ایجاد پوسیدگی روی دندانها و یا تورم و التهاب لثه و حتی خونریزی از لثه وجود دارد که این امر تبعاتی نظیر ظاهر نازیبای دندانها پس از پایان درمان ارتودنسی و یا نیاز به جراحی لثه حین درمان ارتودنسی را به دنبال خواهد داشت. تکنیک ها و روش هایی وجود دارد که می توان با بکارگیری آنها خطرات و عوارض حین درمان ارتودنسی را به حداقل رساند. بدین ترتیب با برداشتن براکت ها، سطوح دندانهای شما در زیر براکت ها سالم و محکم به نظر خواهند رسید. مسواک های بین دندانی و  نخ دندان هم بایستی در کنار مسواک زدن استفاده شوند .

 image1

الف) مسواک :

1) مسواک زاویه 45 درجه باسطح خارجی دندان داشته و جهت الیاف مسواک به سمت براکت ها باشد . از حرکات چرخشی با دامنه ی کوتاه برای هر دندان استفاده کنید.

2) مسواک زاویه 45 درجه باسطح خارجی دندان داشته و جهت الیاف مسواک به سمت بالا و شیار لثه باشد . از حرکات چرخشی با دامنه ی کوتاه برای هر دندان استفاده کنید.

3) مسواک زدن سطح جونده ی دندان ها

4) مسواک زدن سطح پشتی دندانها

image2

ب) مسواک بین دندانی:

وسیله  مفید و بسيار مهم  برای تمیز نمودن نواحی دندانی در زیر سیم و اطراف براکتها می باشد. بايد سمت چپ و راست براکتها به صورت تک به تک حتما تميز شود. مسواک از بالا پايين سيم عبور داده شده و با حرکت رفت و برگشتی به بالا و پایین سطح دندان در مجاورت براکت تميز می شود.

image3 image4ش

ج) نخ دندان ارتودنسی(سوپر فلاس):

 نخ دندان دارای دو قسمت نازک سفت و قسمت ضخیم تر اسفنجی و نرم می باشد.از قسمت نازک برای گذراندن نخ از زیر سیم و از قسمت دیگر برای نخ زدن استفاده می شود.

در ابتدا انتهای نازک و سفت نخ دندان را از بین فضای دندان و اپلاینس ارتودنسی عبور دهید.

سپس با گرفتن دوطرف نخ دندان با انگشت دودست به ارامی نخ را در بین دندانها کشیده و خیلی ملایم آنرا بر روی سطح دندان به بالا و پائین حرکت دهید.

در انتها نخ را تا زیر لثه و بر روی دو دندان مجاور حرکت دهید.هرگز نخ دندان را به صورت حرکت اره ايی روی لثه نکشيد.

image5

 د) موم ارتودنسی:

موم ارتودنسی در مواردی استفاده میشود که براکت یا سیم باعث مزاحمت و ناراحتی برای لب یا گونه می شود.امکان دارد زخم های خفیفی در دهان شما ظاهر شوند که به راحتی توسط موم های ارتودنسی درمان می شوند.

برای گذاشتن موم می بایست ناحیه مورد نظر خشک شده و مقدار اندکی موم روی آن گذاشته شود.

image6

اهمیت تغذیه در دوران ارتودنسی:

خوردن خوراکی‌های سفت و چسبناک ممکن است سبب شکسته یا کنده شدن سیم‌ها و براکت‌های ارتودنسی شود. پس در این زمان از جویدن یخ و آدامس‌های سفت، شکلات، تافی و میوه‌هایی مانند هویج خام و سیب درسته یا نان‌های سفت اجتناب کنید.

image7

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *